Az Ivánka-kastély története
Az Ivánka kastély és névadója
Az Ivánka család régi birtokosa volt a falunak. A mai palásti Ivánka-kúria a Kissoron épült a XIX. század második felében klasszicista stílusban. A sima mennyezetű egyszintes épület északi bejárata előtt egy nyitott boltíves oszlopcsarnok áll. A főkapu előtti boltívet egy-egy, körszeletben végződő, lent korlátbábos díszítésű, féloszlopos boltív fogja közre. A kiugró csarnok felett háromszög alakú csúcsban két félköríves ablak és a családi címer látható. Az épület nagyterme sokszögzáródású kiugrással dél felé néz. Az épület az államosítást követően a község használatába került, majd volt benne raktár, művelődési otthon, óvoda, könyvtár, orvosi rendelők és hivatali lakás. Jelenleg a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség nevelési központja.
draskóczi-jordánföldi Ivánka István
Politikus, költő, lapszerkesztő, és gazdasági szakíró
Földbirtokos családban született 1855. január 12-én. Szülei ifj. Ivánka Imre és Nedeczky Petronella. Tápiószentmártonban, később Selmecbányán tanult, majd tett érettségi vizsgát. Pesten jogot végzett. Átvette szülei birtokát és Paláston gazdálkodott. Közben mozgalmas életet élt: részt vett a megyei közügyekben, a gazdaság szervezésében, a kulturális mozgalmakban; publikált a megyei és országos lapokban, írt verseket, színműveket,operát, gazdasági cikkeket, stb. Versei verseskötetben is megjelentek. Szerkeszti a Honti Közlönyt, majd a Honti Ellenzék című lapokat.
1885-ben összeházasodott nedeczei Nedeczky Gizellával. Egyetlen leányuk született: Ila. Fontos szerepet töltött be a Hont vármegyei közéletben is. Egyik szervezője volt az 1910-es nagy Hontvármegyei Gazdasági és Ipari Kiállításnak, részt vett a Hontvármegyei Gazdasági Egyesület munkájában, illetve az egyesület évkönyveinek szerkesztésében is. 1913-tól Hont vármegye, Selmec és Bélabánya városok főispánja. A trianoni döntést követően irredentizmussal vádolták, s 1919. december 27-én a letartóztatása előtt főbe lőtte magát. Ma a szülőfalujában, a Gárdonyi·temető evangélikus felében, az Ivánka család kriptájában pihen. Feleségét és lányát viszont már a Sipkai-temetőben, azaz a Nagytemetőben helyezték nyugalomra. A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség tagjai évente megemlékeznek Hont vármegye utolsó főispánjáról. A helyi felnőtt- és öregcserkészklub emlékül az ő nevét vette fel. Az SZMCS pedig egy díszes emlékkeresztet állított az ő emlékére 2013-ban az Ivánka-kastély udvarán.
Családi címer
A címer az épület homlokzatán található, tartalma és színei feledésbe merültek. Cserkészvezetőink alapos kutatómunkája során kiderült, hogy a jobb oldali címerpajzs a Nedeczky nemzetségnek, azaz a feleség családjának címere, míg a bal oldali címerpajzs az Ivánka családnak az újkori címere. Ebből alakult ki Ivánka Istvánnak, az épületen látható családi címere. A címer megtekinthető a kastély udvarán az egyes kutatási fázisokban.