Biodiverzitás Palást környékén
A történelmi Hont megye közepén, a Korpona és a Litva (Csábrág) patak összefolyásánál, illetve ez utóbbi majd két kilométernyi hosszú kanyargós völgyben települ a vidék régi, gazdag történelmi múltú, hagyományőrző faluja, Palást község. A festői táj letelepülésre ösztönző kedvező adottságait a régi korok emberei is felismerték, hisz a hatalmas határ magába foglalja a folyóvölgyeket és teraszokat,a megfigyelőhelyek kialakítására alkalmas magaslatokat, a rejtekhelyet nyújtó sziklaüregeket, szőlődombokat, nagy kiterjedésű (elsősorban tölgy és bükk) erdőrengetegeket, a bő vizű forrásokat, a gazdag növény- és állatvilágot egyaránt. Mindezt érdemes minél jobban megismerni, ebben segít az Ivánka kastélyban (kúriában) található nevelési központunk is.
Palást környékén találjuk a Natura 2000 - európai jelentőségű ökológiai területet (Litva patak és a Brézó) és a Sípka nevű természetvédelmi rezervátumot. Számos európai jelentőségű védett növény és állat található itt. Mindennapos többek között az európai sün (Erinaceus europaeus), mezei nyúl (Lepus europaeus), vörös róka (Vulpes vulpes), európai őz (Capreolus capreolus), gímszarvas (Cervus elaphus), vaddisznó (Sus scrofa), menyét (Mustela nivalis).
Kincseink közül is pár: Piros kígyószisz (Echium russicum J. F. Gmel.), Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis Wender.), Magyar zergevirág (Doronicum hungaricum Rchb. f.), Sötét hangyaboglárka (Maculinea nausithous Bergsträsser, 1779), Fekete gólya (Ciconia nigra), Eurázsiai hiúz (Lynx lynx), Vadmacska (Felis silvestris), Barna varangy (Bufo bufo), Zöld levelibéka (Hyla arborea), Gyepi béka (Rana temporaria), Bajuszos denevér (Myotis mystacinus), Közönséges késeidenevér (Eptesicus serotinus), Hegyesorrú denevér (hegyesorrú egérfülű-denevér, Myotis blythii), Kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros). A hatoldalú forgatóoszlopon is találtok párat, fényképekkel.
A biodiverzitás, magyarul biológiai sokféleség az élővilág sokfélesége. A fogalom több szinten értelmezhető, egyaránt jelenti a Földön előforduló élőhelyek sokféleségét, az élőlények minden öröklött változatosságát, az ökoszisztémák közti különbségektől az őket alkotó fajokon át az egyes fajokon belüli genetikai variációkészletig (genetikai sokféleség – pl. nézzük csak meg hányféle alma van). Akár egy kisebb területen belül is értelmezhető, pl. a Kárpát-medence biológiai sokféleségét, vagy akár egy kerti tó biodiverzitását is vizsgálhatjuk. Az ökológia tudománya foglalkozik a biodiverzitással.