Biodiverzita v okolí Plášťoviec

V strede historickej Hontianskej župy, v údolí pri sútoku potokov Krupinica a Litava, sa nachádzajú Plášťovce - dedina s minulosťou bohatou na historické udalosti a dodnes uchovávajúca rôzne tradície.
Už v dávnych časoch ľudia našli v tomto malebnom kraji vhodné miesto na usadenie sa. Tento chotár ich lákal úrodnými údoliami riek, vyvýšeninami vhodnými na pozorovanie okolia, skalnými otvormi vhodnými na skrýše, rozľahlými (väčšinou dubovými a bukovými) lesmi, veľkým množstvom vodných prameňov, a tiež aj bohatou územnou faunou i flórou. Toto všetko stojí o čo najlepšie spoznanie, k čomu napomáha aj naše školiace stredisko nachádzajúce sa v kaštieli (kúrii) Ivánka. 
V okolí Plášťoviec sa nachádza územie európskeho ekologického významu (potok Litava a Brezová stráň) – Natura 2000 a prírodná rezervácia Šípka. Vyskytuje sa tu mnoho chránených zvierat a rastlín európskeho významu. Každodenný je okrem iného aj jež tmavý (jež západný, Erinaceus europaeus), zajac poľný (Lepus europaeus), líška obyčajná (vulpes vulpes), srnec lesný (capreolus capreolus), jeleň lesný (cervus elaphus), diviak lesný (sviňa divá, sus scrofa), lasica myšožravá (mustela nivalis).
 
Z našich pokladov:  Hadinec červený (Echium russicum J. F. Gmel.), Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis Wender.), Kamzičník podlhovastolistý (Doronicum hungaricum Rchb. f.), Modráčik bahniskový (Maculinea nausithous Bergsträsser, 1779), Bocian čierny (Ciconia nigra), Mačka divá (Felis silvestris), Rys ostrovid (Lynx lynx), Ropucha obyčajná (Bufo bufo), Rosnička zelená (Hyla arborea), Skokan hnedý (Rana temporaria), Netopier fúzatý (Myotis mystacinus), Večernica pozdná (Eptesicus serotinus), Netopier ostrouchý (netopier Blythov, netopier východný, Myotis blythii), Podkovár malý (Rhinolophus hipposideros). Niekoľko ich nájdete s fotografiami aj na šesťstrannom otočnom stĺpiku. 
 
Biodiverzita alebo biologická diverzita je rozmanitosť živočíšnych alebo rastlinných druhov, predstavuje rôznosť života. Je „bohatstvo života na Zemi, milióny rastlín, živočíchov a mikroorganizmov, vrátane génov, ktoré obsahujú, a zložité ekosystémy, ktoré vytvárajú životné prostredie“. Je to veľmi dôležitý proces i pre budúce generácie a taktiež je veľmi krehký. 
Ovplyvňuje ju nadmorská výška, klíma, reliéf, dostupnosť vody, horninové podložie ale aj zásahy človeka. Existuje mnoho definícií biodiverzity. V každom prípade ale treba zdôrazniť, že sa jedná o zložitý niekoľkoúrovňový jav prebiehajúci všade na svete.
Gímszarvas
Vörös róka
Európai sün